Najnowsze

Autostrada Panamerykańska

Autostrada Panamerykańska jest najdłuższą drogą na świecie, może się pochwalić 25750 km długości, swój początek ma na Alasce, a koniec w mieście Ushuaia, w Argentynie (najdalej wysuniętym na południe mieście kuli ziemskiej). Przecina 17 państw, między  innymi: Stany Zjednoczone, Kanadę, Meksyk, Gwatemalę, Kolumbię i Chile, przebiega zarówno przez wielkie góry, rozległe doliny jak i pustynie. Jej celem jest połączenie Ameryki Północnej z Południową.

Zarówno początek i koniec trasy są tylko wersją oficjalną. W rzeczywistości start i meta zależą tylko od fantazji podróżujących. Autostradę, zwaną na północy highway, a na południu carretera, można przejechać samochodem lub autokarem, całą lub częściowo. Co niezwykle istotne z punktu widzenia kierowcy przejazd przez nią samochodem osobowym jest bezpłatny, niestety utrudnieniem  w podróży mogą okazać się blokady policyjne organizowane w niektórych krajach latynoskich.

Na całej długości autostrady występuje kilka miejsc, które mogą pokrzyżować nasze plany i trzeba na nie zwrócić szczególną uwagę. Jednym z nich jest odcinek trasy biegnący przez Kostarykę. Jest to kraj proekologiczny, w którym ochrona przyrody ma bezcenną wartość, z tego względu nie przeprowadza się tam niezbędnych remontów, a fragmenty drogi zmywane są przez intensywnie padające deszcze.

Kolejną dość poważną przeszkodę stanowi Darién Gap, górzysty obszar bagnistej dżungli, oddzielający panamską prowincję Darién od Kolumbii i uniemożliwiający komunikację lądową pomiędzy Ameryką Środkową i Południową. Prowincja Darién zamieszkiwana jest przez wojownicze plemiona Kuna oraz Chocó, przebiega przez nią tzw. szlak narkotykowy, dodatkowo stacjonują tam partyzanckie wojska  FARC i ELN, wszystko to sprawia, że uznawana jest za bardzo niebezpieczny teren. W obliczu realnie istniejącego zagrożenia kierowcy zmuszeni są pokonywać około 90-kilometrowy odcinek drogą morską.

Mimo, że podroż Autostradą Panamerykańską nie należy to najłatwiejszych to cieszy się ona sporą popularnością wśród turystów z całego świata. Podążając nią mamy okazję podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, strome zbocza tuż nad Pacyfikiem, pustynną ciszę, małe urokliwe miasteczka, a także plantacje bananów, pola suszonej papryki i wielkie aglomeracje. W zależności od okoliczności Autostrada Panamerykańska bywa piękna, mordercza a czasem również niebezpieczna, przejechanie jej na całej długości jest sporym wyzwaniem dla amatorów przygód i adrenaliny.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.