Najnowsze

Jak prawidłowo zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Kradzież samochodu Kradzież samochodu

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą to problem wielu kierowców. Na rynku dostępnych jest wiele systemów, które pozwalają ustrzec auto przed atakiem złodzieja. Różnią się ceną oraz funkcją. Większość z nich jest jednak dobrze znana szajkom złodziejskim, dlatego trzeba zastanowić się, co będzie dla naszego auta najlepsze.

Statystyki
W Polsce, jeszcze kilka lat temu, ginęło ponad 20 tysięcy samochodów rocznie. W 2013 roku po raz pierwszy liczba ta nie przekroczyła 16 tysięcy, co – jak podaje policja – jest sukcesem i wynika z coraz większej świadomości właścicieli aut i ich przezorności. Dziś praktycznie każde auto jest zabezpieczone przynajmniej w jeden sposób.

Autoalarmy
Na pytanie „jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?” większość osób odpowie, że alarm jest skutecznym straszakiem, który zniechęca do ataku na nasz samochód. Rzeczywiście, to jedno z najpopularniejszych zabezpieczeń montowanych w polskich autach. Choć nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa, na pewno utrudnia przeprowadzenie włamania i kradzieży. Przede wszystkim zwraca uwagę na to, że coś niepożądanego dzieje się z naszym autem. To szczególnie ważne, ponieważ większość ataków dokonywanych jest pomiędzy godziną 3:00 – 4:00 rano, w czasie, kiedy właściciele i potencjalni świadkowie śpią. Nawet jeżeli auto ma zamontowany system alarmowy prosto od producenta, warto zamontować drugi alarm – złodzieje są dobrze zaznajomieni z popularnymi mechanizmami i systemy alarmowe wyłączają bez problemu. Koszt dodatkowego alarmu, montowanego poza siecią dealerską, waha się pomiędzy 200 – 1000 zł.

Blokady mechaniczne
Kiedyś ci, którzy chcieli zabezpieczyć auto przed kradzieżą, sięgali głownie po zewnętrze systemy. Na osiedlowych parkingach stały auta z blokadami na kołach lub kierownicy. Dziś, z uwagi na to, że takie zabezpieczenia bardzo łatwo pokonać, stosuje się blokady elektromechaniczne. Mogą to być wyłączniki pompy paliwa lub blokady kierownicy czy skrzyni biegów, które – uruchamiane za pomocą specjalnego pilota i kodu – skutecznie uniemożliwiają kradzież samochodu.  Podobnie działają immobilisery z funkcją antynapadową. Za takie mechanizmy zapłacić trzeba naprawdę niewiele, bo dobre blokady dostępne są już od 150 zł.

Czujnik GPS
Bywa, że złodziej dłużej obserwuje nasz samochód, wybiera najlepszy czas i miejsce ataku, a przede wszystkim – sprawdza, jak zabezpieczamy auto przed kradzieżą. Mając taką wiedzę, łatwiej przeprowadza atak. Jeżeli uda mu się ukraść nasze auto, przyda się czujnik GPS. Za jego pomocą można zlokalizować auto, sprawdzić, w jakim miejscu się znajduje, czy się przemieszcza i w jakim kierunku. Daje to nadzieję na odzyskanie auta, choć jest rozwiązaniem bardzo kosztownym – poza mechanizmem (od 400 zł wzwyż) trzeba płacić miesięczny abonament, wahający od 40 do 80 zł.

Rozsądek
Żadne zabezpieczenia nie zadziałają, jeżeli zawiedzie człowiek i zdrowy rozsądek. Przede wszystkim absolutnie konieczne jest zamykanie samochodu i wszystkich okien – nawet, jeżeli zostawiamy auto tylko na chwilę, by kupić gazetę czy nabyć bilet parkingowy. Parkować należy tylko w wyznaczonych do tego miejscach, najlepiej takich, w których jest duży ruch i dobre oświetlenie. W miarę możliwości warto korzystać z parkingów strzeżonych – choć są płatne, to ich koszt jest o wiele mniejszy niż zakup nowego samochodu. Należy pilnować kluczyków – nie zostawiać ich byle gdzie, chować do wewnętrznej kieszeni tak, by złodziej nie miał do nich dostępu. Wszystkie dokumenty i wartościowe rzeczy powinny być zabierane z auta, by nie prowokowały do włamania. Właściciele aut czasem sugerują, że ich samochód nie jest w pełni sprawne: za tylną szybo umieszczają trójkąt ostrzegawczy, a na siedzeniu zostawiają linę holowniczą. Pojazd, który może okazać się awaryjny, nie zachęca do kradzieży.

Niestety, nie ma rady, która powie,  jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą i która da gwarancję skuteczności. Wszystko, co można zrobić, to jak najbardziej utrudnić złodziejowi jego próby oraz zminimalizować straty. Dobrym pomysłem jest wykupienie ubezpieczenia od kradzieży – w sytuacji kryzysowej pozwoli odzyskać chociaż część wartości samochodu. Przede wszystkim zaś należy kierować się rozwagą i nie prowokować złodzieja.

4 Comments on Jak prawidłowo zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

  1. na złodzieja nie ma dobrego zabezpieczenia, zawsze znajdzie jakieś obejście na swój upatrzony łup

  2. Najlepszym zabezpieczeniem są czujni sąsiedzi :)

  3. To prawda z sąsiadami , ale też dobrym sposobem jest system Blueanker, musimy mały nadajnik przyczepić np. do auta i kiedy ktoś będzie kradł to dostajemy na telefon ostrzeżenie. Aplikacja pomaga nam tworzyć grupę znajomych, korzystających z tejże aplikacji , którzy także dostają informację o kradzieży i pomagają śledzić zgubę.

  4. Najskuteczniejszym systemem do zabezpieczenia jest system radiowy. Działa on w garażach podziemnych, kontynerach M. Nie da się go zakolocic tak jak systemu GPS. Dodatkowo radiowy na bieżąco nie śledzi. Aktywowany jest dopiero w momencie zgłoszenia kradzieży. Polecam http://www.Gannet.pl

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.