Najnowsze

Jak przewozić rowery i kajaki?

Lato to wymarzona pora na wypady za miasto. Co zrobić, jeżeli w planach mamy czynny wypoczynek, np. na rowerach lub kajakach? Jeżeli dysponujemy własnym sprzętem i jesteśmy pewni, że nie chcemy korzystać z miejscowej wypożyczalni rowerów czy kajaków, musimy zastanowić się, w jaki sposób przewieźć tak specyficzny bagaż.

Popularnym sposobem na transport sprzętu sportowego jest bagażnik montowany na dachu samochodu. Przy stosunkowo niewielkich kosztach (od 100 – 400 zł) można przewieźć rower czy kajak. Ważne jest wówczas zastosowanie odpowiedniego montowania. Koniecznie trzeba pamiętać o równomiernym rozłożeniu ciężaru – pojedynczy rower czy kajak należy umieścić centralnie. Jednoślad najlepiej umieścić w specjalnie do tego przeznaczonej szynie i przypiąć klamrami, natomiast kajak koniecznie musi być przymocowany do bagażnika za pomocą pasów, co najmniej dwóch. Powinno się zadbać o to, by w aucie mieć zapasowe mocowanie, na wypadek, gdyby aktualnie używane – zawiodło.

Koniecznie trzeba liczyć się z tym, że umieszczenie rowerów lub kajaków na dachu wymaga sporo siły. Taki sposób przewozu sprzętu ma też wpływ na prędkość, z jaką może poruszać się samochód, a także – co szczególnie ważne przy dalekich podróżach – zwiększa zużycie paliwa. Transportując kajak, trzeba również mieć na uwadze obowiązujące przepisy. Zgodnie z polskim prawem, należy odpowiednio oznaczyć to, co wystaje poza obręb samochodu (dopuszcza się do 0,5 metra z przodu auta oraz do 2 metrów z tyłu).

Alternatywą dla przewozu rowerów na dachu jest platforma rowerowa, umieszczana z tyłu samochodu. To rozwiązanie droższe niż bagażnik dachowy, ale nie ma wpływu na to, ile auto pali i jest zdecydowanie prostsze w montażu. Niestety, nie jest pozbawione wad: może blokować dostęp do luku bagażowego, a także (w zależności od modelu) ograniczać widoczność.

Jakikolwiek rodzaj montowania wybierzesz, musisz pamiętać, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Za każdym razem upewnij się, że sprzęt jest dobrze przymocowany i nie poluźni się w czasie podróży.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.