Najnowsze

Jazda quadem

Quady to motocykle na czterech kołach, przeznaczone przede wszystkim do sportu i rekreacji, często nazywane są także wszędołazami. Charakteryzuje je otwarta kabina, kierownica motocyklowego typu oraz opony z obniżonym ciśnienie, pozwalające przemieszczać się również po grząskim terenie. Quady bardzo często wykorzystywane są wojsku, ratownictwie górskim, a także w rolnictwie. Ze względu na zastosowanie możemy podzielić je na: sportowe, terenowe oraz rekreacyjne.

Rosnąca w ostatnich latach popularność quadów  boryka się z problemem braku odpowiedniej ilości torów, szczególnie terenowych, po których można swobodnie jeździć. W efekcie wielu kierowców narusza obowiązujące przepisy i decyduje się na dewastację zielni, w szczególności tej należącej do Lasów Państwowych, czyniąc swoimi przejażdżkami znaczące spustoszenie wśród roślin (rozjeżdżanie runa) oraz zwierząt.

Rok rocznie zwiększa się także liczba Fuadów spotykanych na ulicach, należy pamiętać, że muszą one posiadać fabryczną homologację, w innym przypadku wyjechanie nimi na drogi publiczne jest zabronione. Co ważne quad poruszający się po drogach publicznych musi być zarejestrowany i posiadać tablice rejestracyjne, a także mieć aktualne ubezpieczenie OC.

Do kierowania quadem lekkim (o masie do 350 kg) niezbędne jest prawo jazdy kategorii AM, może się o nie ubiegać osoba posiadająca minimum 14 lat. W przypadku mocniejszych czterokołowców niezbędne są uprawnienia takie same jak na motocykle. Obowiązkiem prowadzącego quad jest posiadanie kasku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zabronione jest poruszanie się quadem po drodze ekspresowej, czy po autostradzie.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.