Najnowsze

Jazda w czasie ulewy

Podróż samochodem w czasie ulewy nie należy do najprzyjemniejszych, ograniczona widoczność, odbijające się światła, woda spadająca na naszą szybę spod kół innych pojazdów, możliwość wystąpienia aquaplaningu to najważniejsze niebezpieczeństwa jakie czyhają na kierowców. O czym należy pamiętać w czasie jazdy w deszczu?

Dłuższa droga hamowania

Na zalanej wodą drodze zdecydowanie wydłuża się droga hamowania, zdecydowanie łatwiej wpaść w poślizg i stracić kontrolę nad pojazdem – zaleca się zatem wolniejszą jazdę i wcześniejsze rozpoczęcie hamowania, pozwoli nam to bezpiecznie zatrzymać samochód w wyznaczonym miejscu.

Omijaj kałuże

W miarę możliwości należy omijać wszelkiego rodzaju kałuże i rozlewiska. Jadąc nie jesteśmy w stanie ocenić, czy czasem nie znajdują się pod nimi głębokie dziury, które mogą spowodować uszkodzenie opon, czy podwozia naszego auta. Pamiętaj także o pieszych poruszających się po poboczach oraz chodnikach, wjechanie  z całym impetem w kałużę powoduje, że spod pojazdu wydobywa się fontanna wody, która może dosięgnąć osoby znajdujące się w pobliżu ulicy.

Wycieraczki

Regularnie kontroluj stan piór wycieraczek, również tych na tylnej szybie – przy deszczowej pogodzie odgrywają one kluczową rolę. Jeśli tylko zauważysz, że nie zbierają poprawnie wody wymień je – to koszt rzędu kilkunastu złotych a zdecydowanie poprawni się Twoja widoczność i co za tym idzie również bezpieczeństwo.

Oświetlenie pojazdu

W czasie opadów deszczu włączaj światła mijania, dają one zdecydowanie większą widoczność, zarówno dla Ciebie jak  i kierowców jadących w przeciwnym kierunku, niż światła przeznaczone do jazdy dziennej. Kategorycznie zabroniona jest w takiej sytuacji jazda przy użyciu świateł przeciwmgielnych.

Te kilka przytoczonych elementów korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo i komfort podróży w czasie ulewy oraz pozwoli spokojnie dojechać do miejsca docelowego. Zapamiętaj je i wprowadź życie przy najbliższej nadarzającej się ku temu okazji!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.