Najnowsze

Olej silnikowy

Jak często wymieniać olej?
Ogólne wskazówki mówią, że w nowszych samochodach olej powinno się wymieniać co 15-20 tys. km, a w starszych co 10 tys. km. Wszystko zależy jednak od stylu jazdy. Jeśli jeździmy głównie na krótkich dystansach, po mieście lub na długich, z dużą prędkością, to wymiany należy dokonywać częściej.

Co kupić
Wybór oleju wbrew pozorom nie jest taką prostą sprawą. Pierwszym wskaźnikiem jaki powinniśmy wziąć pod uwagę są zalecenia producenta, następnie warto przyjrzeć się oznaczeniom na etykietce. Oznaczenia są literowe i rozpoczynają się od A, a kończą na L. Im „wyższa” litera tym lepszy olej. Lepkość oleju oznaczana jest dwoma liczbami przedzielonymi literą W (np.10W40). Pierwsza wartość dotyczy właściwości oleju w niskich temperaturach (w zimie), a druga o wysokich temperaturach – im wyższa liczba, tym w wyższych temperaturach olej zachowuje swoje optymalne właściwości.

Mineralny czy syntetyczny?
Oleje syntetyczne, w odróżnieniu od mineralnych, charakteryzują się wyższą temperaturą spalania i mają lepsze właściwości czyszczące, ale lepiej nie używać ich w silnikach starego typu – mogą wypłukać nagromadzany latami osad i doprowadzić do rozszczelnienia i zatarcia silnika.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.