Najnowsze

Parkingi podziemne

Parkingi podziemne są coraz częściej budowane przy okazji powstawania nowego centrum handlowego, czy bloku mieszkalnego. Jest to znaczna oszczędność terenu, a co za tym idzie pieniędzy inwestora, a przy okazji także miejskiej zieleni.

Na parkingach podziemnych obowiązują takie same przepisy jak na każdym innym parkingu i do wszystkich znaków – poziomych i pionowych musimy się stosować. Dla swojego bezpieczeństwa taki parking możemy potraktować jako tunel i na wjeżdżając do podziemi zdjąć okulary przeciwsłoneczne oraz włączyć światła mijania. Bardzo często przy wjeździe na podziemny parking widzimy szereg zakazów, w tym bardzo kontrowersyjny zakaz wjazdu samochodem z instalacją gazową. Jak się okazuje jest to martwy przepis, którego przestrzeganie administratorzy budynku w żaden sposób nie mogą egzekwować. Nie ma stosownych przepisów, które zabraniały by pojazdom z LPG parkowanie w podziemiach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na administratorach podziemnych parkingów, zbudowanych po 2009 roku, ciąży konieczność instalowania dodatkowej wentylacji mechanicznej, która sterowana by była czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan-butan. Czujniki takie montowane są w podłodze i po wykryciu przekroczenia norm automatycznie włączają mechaniczną (wiatraki z zasilaniem) wentylację. Na parkingach powstałych przed 2009 czujki nie muszą być instalowane.

 

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.