Najnowsze

Rajd Monte Carlo

Raj Monte Carlo jest najstarszym rajdem  na świecie, organizowanym od 1911 r. Pierwszym jego organizatorem był Albert I, ówczesny książe Monako. Co ciekawe, jest starszy zaledwie o dekadę od drugiego w kolejności Rajdu Polski. Bardzo często rajd ten był to imprezą inaugurującą całe Rajdowe Mistrzostwa Świata. W 2008 r. rajd Monte Carlo wypadł z topowej serii WRC, i stając się jednocześnie częścią mniej prestiżowej serii IRC. Zwycięstwo w rajdzie Monter Carlo od zawsze dawało ogromny prestiż i rozgłos na całym świecie. Można się pokusić o stwierdzenie, że  lepiej wygrać raz w Monte Carlo, niż wygrać całe mistrzostwa.

BY rozgrywaniu rajdu nie obyło się też bez kontrowersji. W w 1966 r. wybuchł prawdopodobnie największym zgrzytem, w historii zawodów, zdyskwalifikowano wówczas pierwsze trzy Mini-Coopery i czwartego Forda Cortinę za nieregulaminowe elementy przednich świateł. Tym sposobem Francuzi zapewnili zwycięstwo Citroenowi. Działanie takie było efektem dwóch  zwycięstw Cooperów w latach 1964 – 1965.

Jednym z najsłynniejszych odcinków specjalnych, tego rajdu  jak na przykład Col de Turini, w którym kierowcy przejeżdżają przez kilka rodzajów nawierzchni. Na przełęczy zazwyczaj leży śnieg i lód, a w dole asfalt jest suchy.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.