Najnowsze

Ręczne mycie auta

 

Utrzymanie samochodu w odpowiedniej czystości wpływa na jego trwałość, systematycznie usuwany z niego kurz, powoduje, że jest mniejsza szansa na powstanie rysek. Ręczne mycie zapewni nam dokładniejsze usunięcie wszelkich zanieczyszczeń oraz ochroni lakier przed porysowaniem szczotkami mechanicznymi. Czynność tę możemy również wykonać sami, co da nam trochę ruchu oraz pozostawi w naszych portfelach kilkanaście złotych.

Pierwszym zadaniem jakie stawia przed nami ręczne mycie auta jest odpowiedni wybór szamponu, do dyspozycji mamy szampony klasyczne i z dodatkiem wosku. Decyzja, który wybrać pozostaje w rękach właściciela pojazdu. Kolejną, niezwykle ważną sprawą jest wybór miejsca mycia samochodu. Musi mieć ono  po pierwsze utwardzoną nawierzchnię z odprowadzeniem ścieków, np. do kanalizacji, stały dostęp do wody, powinno być też dobrze oświetlone.

Przed rozpoczęciem mycia auta koniecznie należy zapoznać się z zaleceniami producenta szamponu podanymi na etykiecie opakowania. Co ważne skład szamponu powinien być neutralny dla wszystkich powierzchni, zarówno tych lakierowanych, plastikowych, gumowych jak i  szklanych. Zwrócić należy również uwagę by był obojętny dla naszych dłoni. Na etykiecie znajdziemy także proporcję rozcieńczania szamponu z wodą,  zaleca się używanie do tego ciepłej wody, szybciej tworzy się wówczas aktywna piana.

 

 

W pierwszym kroku musimy spłukać samochód  z największych zabrudzeń – usuniemy wówczas ziarenka piasku, kurz, a także zalegające po zimie błoto i resztki soli drogowej – które dość trwale osadzają się na karoserii. Pozostawienie ich na aucie może skutkować porysowaniem lakieru.

 

 

Następnie przechodzimy do właściwego mycia. Używamy w tym celu miękkiej gąbki lub szczotki z naturalnym włosiem. Mycie wszystkich elementów pojazdu – karoserii, szyb, reflektorów i zderzaków, wykonujemy ruchami okrężnymi, zaczynając od dachu i systematycznie schodzimy w dół auta, by na koniec spłukać wszystko czystą wodą. Myjąc pojazd pamiętajmy o felgach, progach, szczelinach wokół pokrywy silnika, spodach drzwi itp.

 

 

 

Samochód pozostawiamy do wyschnięcia w mało nasłonecznionym miejscu, bowiem intensywne działanie promieni UV może doprowadzić do zmatowienia lakieru. Na wyczyszczone i osuszone auto możemy nałożyć wosk, który zapobiegnie osiadaniu kurzu, dzięki temu nasz pojazd dłużej pozostanie czysty.

1 Comment on Ręczne mycie auta

  1. Uważam, że mycie auta ręcznie jest o wiele dokładniejsze niż mycie na myjni bezdotykowej lub wałkowej. Choć nie powiem, że sam, gdy mam mało czasu korzystam z tych „szybszych” rozwiązań.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.