Najnowsze

Samochody elektryczne


Samochody elektryczne i spalinowe można porównać do świetlówek i żarówek. Mimo, że te pierwsze kosztują zdecydowanie więcej i po ich zużyciu należy je oddać do odpowiedniego punktu w celu jej utylizacji (jest to wliczone w cenę świetlówki) to dzięki realnej oszczędności w codziennym zużyciu energii wyparły one tradycyjne żarówki.

Podobnie rzecz sie ma z samochodami elektrycznymi, które wg wszelkich testów są zdecydowanie  lepsze od samochodów spalinowych. Nie są to niestety jednak konstrukcje idealne i jak wszystko posiadają swoje wady, takie jak: wysoka cena akumulatorów oraz  problem ich recyklingu po okresie eksploatacji. Wady te jednak można rozwiązać poprzez zmianę technologi produkcji.

Zalety samochodów elektrycznych:

  • wysoka sprawność, dzięki której pokonanie określonego dystansu odbywa się nawet kilkukrotnie taniej, niż samochodem spalinowym.
  • prosta w konstrukcja, mało części ruchomych w silniku,  przez co znacząco zmniejsza się prawdopodobieństwo awarii  samochodu oraz koszty eksploatacji.
  • możliwość odzyskiwania energii elektrycznej z hamowania, dzięki czemu zwiększają one swój zasięg podczas jazdy w mieście lub w górach. Hamowania regeneracyjne powoduje znaczące zmniejszenie zużycia klocków hamulcowych. Odzyskiwanie energii ma również wydźwięk ekologiczny.
  • Energia elektryczna produkowana może być z różnego rodzaju paliw kopalnych, biomasy, a nawet ze źródeł odnawialnych (w tym coraz powszechniej wykorzystywanej energii wiatru), silniki spalinowe potrzebują konkretnych rodzajów paliwa.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.