Najnowsze

Zimowe opony latem – czy to bezpieczne?

Każdy posiadający samochód może śmiało powiedzieć, że jest to bardzo droga inwestycja, która się nie zwraca. Szukając oszczędności, wpadamy na różne pomysły, nie zawsze dobre. Jednym z nich jest jazda na oponach zimowych latem. Wiadomo, że poruszanie się na letnich oponach zimą jest skrajnie niebezpieczne. Jakie są więc zagrożenia płynące z tej pierwszej decyzji? Czy jest równie niebezpieczna? A może jest to sposób na zaoszczędzenie dodatkowych pieniędzy?

czy uzywanie opon zimowych latem jest bezpieczne

Podstawową sprawą jest to, że jeżeli coś było zaprojektowane na dany sezon czy okres, to będzie się wtedy najlepiej sprawdzał. Czyli opony zimowe będą najbardziej wydajne zimą, a letnie-latem. Podobnie jest na przykład z odzieżą. Nikt nie chodzi przecież w ciepłym płaszczu latem, kiedy inni mają na sobie tylko bluzki z krótkim rękawkiem. Jakie są więc zagrożenia?

Czym różnią się opony zimowe od opon letnich?

Po pierwsze, opony zimowe tworzone są z miękkiej mieszanki. Po najechaniu samochodem na dziurę opony mogą natychmiastowo się przebić. Również gwałtowne hamowanie na rozgrzanym asfalcie sprawia, że bieżnik się zdziera. Łatwo więc można dojść do wniosku, że samo jeżdżenie w oponach zimowych latem, przy temperaturze rzędu 20-30 stopni Celcjusza, sprawia, że opona szybciej się zużywa. Co wpływa negatywnie na bezpieczeństwo nie tylko kierowcy i pasażerów, ale również innych uczestników ruchu.

Po drugie, opony zimowe latem mają dłuższą drogę hamowania. W dodatniej temperaturze auto przy prędkości 100 km/h na letnich gumach zatrzyma się o 16m wcześniej. Jest to różnica tak duża, że nieuchronne jest zderzenie się z samochodem z przodu. Inny kształt bieżnika może również wpływać na zjawisko aquaplaningu. Krótko mówiąc, przy jeździe na mokrej nawierzchni, między oponą a jezdnią zbiera się warstwa wody. Wpływa to na przyczepność auta i utratę kontroli nad nim. A jak wiadomo, rzadko kiedy spotykamy się z zupełnie pustą drogą, a przecież trzeba brać pod uwagę nawet najbardziej ekstremalne sytuacje.

Po trzecie, opony zimowe latem są o wiele głośniejsze, co może negatywnie wpłynąć na komfort jazdy. Dodatkowo mogą piszczeć przy pokonywaniu zakrętów przy większej prędkości. Przy małej przyczepności pojazdu łatwo też możemy stracić nad nim kontrolę i wypaść z drogi. Jako że opona zimowa latem zużywa się nawet 4 razy szybciej, dlatego pisk jest też oznaką jej zużywania.

Po czwarte, większe spalanie. Powyższe czynniki przekładają się również na większe zużycie paliwa, gdyż opona zimowa latem przykleja się do podłoża i stawia mocniejszy opór. Nie można dokładnie powiedzieć jaka jest różnica, jednak szacuje się, że około 20-30 % więcej zużywamy paliwa na zimowych oponach latem.

Gdzie więc jest nasza oszczędność? Nie ma! Nie warto więc narażać bezpieczeństwa naszego i innych uczestników ruchu, tylko po to, by rzekomo zaoszczędzić kilka złoty. Dwa komplety opon, czyli zimowe i letnie, posłużą zdecydowanie dłużej, niż zimowe przez cały rok. Na ile więc wyceniasz swoje życie?