Najnowsze

Zimowe przewinienia kierowców – za co grożą nam mandaty karne?

Zima – szczególnie kiedy za oknem widać uporczywe opady śniegu i odczuwalny siarczysty mróz ­ to trudny czas dla wszystkich, a zwłaszcza dla kierowców. W tym okresie, jeśli nie przygotowaliśmy odpowiednio naszego auta i nie zrobiliśmy przeglądu samochodu w warsztacie, musimy liczyć się z możliwą niedyspozycją naszego wozu. Co więcej, jest to pora roku, w której o mandat nietrudno. Oto kilka wykroczeń drogowych, za które możemy zostać ukarani:

 

 

 1. Nieodśnieżony samochód
  Zalegający na aucie śnieg i lód w trakcie jazdy samochodem może być powodem otrzymania sankcji, o czym mówi art. 66 ustawy o ruchu drogowym: „Pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie naraziło kogokolwiek na szkodę”. Warto w tym wypadku zwrócić uwagę na wszystko, co może ograniczać widoczność, jak np. zalodzone lusterka, i szyby, niesprawne wycieraczki czy też brudne reflektory. Za to niedopatrzenie, wg taryfikatora mandatów i punktów karnych możemy dostać karę pieniężną od 50 zł do 200 zł i nawet do 6 punktów karnych.
 1. Nieczytelne tablice rejestracyjne
  Gromadzące się na tablicy rejestracyjnej zimą błoto poślizgowe i śnieg również przyczynia się do popełnienia wykroczenia. Jeżeli nie będziemy utrzymywać w czystości naszych czterech kółek, a tablica rejestracyjna nie będzie czytelna, „drogówka” może ukarać nas grzywną w wysokości 100 zł i otrzymaniem 3 punktów karnych.
 2. Włączony silnik podczas postoju
  Mandatem stuzłotowym możemy zostać ostrzeżeni, jeśli zbyt długo (formalnie powyżej 1 minuty) będziemy stać z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym, o czym mówi art. 60 kodeksu drogowego: „Kierowca nie może oddalać się od pojazdu, którego silnik jest w ruchu. Nie może też powodować uciążliwości związanych z nadmierną emisją dwutlenku węgla lub hałasem”.
 3. Przyczepienie sanek do pojazdu
  Jeśli zimowa aura sprzyja zorganizowaniu kuligu, zwłaszcza dla najmłodszych, pamiętajmy o bezpieczeństwie. Nie wolno przyczepiać sanek do samochodu lub innego pojazdu mechanicznego, np. quad, traktor). Grozi za to kara 500 zł i otrzymanie 5 punktów karnych.
 1. Przepalona żarówka
  Zimą, kiedy często jest pochmurno i szybko robi się ciemno, w dodatku pada śnieg, policjanci podczas kontroli zwracają uwagę na prawidłowe oświetlenie pojazdów. Dlatego, jeśli jedziemy z przepaloną żarówką prawdopodobnie dostaniemy mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.
 1. Spowodowanie kolizji drogowej
  Warunki, jakie panują na drogach zimą, niestety, sprzyjają wypadkom drogowym. Nie zapominajmy o jeździe dostosowanej do sytuacji panujących na drodze, bo chwilowy brak uwagi i spowodowanie kolizji będzie nas kosztowało – poza wydatkami związanymi z ewentualną naprawą samochodu i utratą zniżek od ubezpieczyciela ­ 500 zł i 6 punktów karnych.

O mandatach za brak zapiętych pasów lub niewłaściwych oponach – choć w Polsce nie ma jeszcze zalegalizowanego obowiązku ich wymiany – nie trzeba pisać. Pamiętajmy, że zima rządzi się swoimi prawami. Przestrzegajmy prawa i my ­ kierowcy!

1 Comment on Zimowe przewinienia kierowców – za co grożą nam mandaty karne?

 1. Odpowiedzialny i dobry kierowca powinien pamiętać by nie przekroczyć żadnego z tych przewinień.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.